Със сигурност поне веднъж сте обърнали внимание на многоцветните колони, подобни на фенери, които се виждат на входа на салон,който предлага бръснарски услуги. На пръв поглед това е основна декорация, която не носи никакво семантично значение. Но всъщност тези колони се появиха много по-рано от концепцията за „мейнстрийм“. В тази статия ще ви запознаем с основния символ на бръснарниците – бръснарски полюс.
КОГА СЕ ПОЯВИЛ BARBER’S POLE
От английски barber’s pole буквално се превежда като „бръснарски стълб“. Всъщност първите бръснарски полюси почти не приличат на съвременните. Те бяха пълноценни стълбове, които бяха инсталирани на входа на бръснарницата през Средновековието в Европа. За нас бръснарят е синоним на бръснаря или фризьора. В същото време бръснарите бяха наричани хирурзи. Техните задължения включват не само подстригване на коса или брада, но и премахване на зъбите, кръвопускане и ампутация на крайници.
Защо средновековните лекари не са практикували хирургия? Първо, свещеничеството, което имали някой лекари, им забранявало да цапат ръцете си с кръв и да режат тела. Второ, те самите не са имали желание да вършат „мръсната“ работа. Много от тях преподавали в университети,лекували богаташи, или се занимавали с консултации на пациенти след операция.
По време на война бръснарите са били незаменими. Те се грижели за войниците по време и след битки, но в мирно време цивилни граждани също можели да се възползват от техните услуги. В средата на XV век Англия намалят задълженията на бръснарите, оставяйки им кръвопускане, вадене на зъби и фризьорство. Пълното разделение на професиите на фризьор и хирург се е случило през 17-18 век (в зависимост от държавата).
ФОРМА И ЦВЕТОВЕ BERBER’S POLE
Традиционният дизайн на знака на бръснарите представлява цилиндър, опасан със спирала, състояща се от червени и бели ивици. В оригиналния си вариант той съдържа само тези цветове, докато в днешните има и синя.
Червеният цвят в тази ивица символизира кръвта – и по-точно кървавите бинтове. В продължение на векове бръснарите са били длъжни да умеят много повече неща от това просто да ви обръснат и подстрижат. Много от тях били освен това прецизни хирурзи, а процедура номер едно при тях била… кръвопускането. През средновековието хората смятали, че могат да се излекуват от много болести, като се пречистят чрез силно кръвотечение, а самата процедура била изключително неприятна.
За да попиват изтичащата кръв, бръснарите използвали чисти бинтове или кърпи. Затова те често навивали тези бинтове пред бръснарниците си, като един вид реклама. А когато по улиците духал вятър, тези бинтове се увивали около пръчката, на която били закачвани. Така възникнал и този символ.
Общоприето е, че трицветът е отличителна черта на американските бръснарници, тъй като в символа се използват цветовете на националното знаме на САЩ. Трицветния бръснарски полюс обаче се появява по време на Ренесанса в Амстердам. Там червеното означаваше процедури за кървене, бялото – за вадене на зъби и хирургични процедури, а синьото – за услуги като бръснене.
ПРОИЗВОДСТВО НА БРЪСНАРСКИ ПОЛЮС
Може би с течение на времето „стълбът на бръснаря“ щеше да бъде заменен с по-очевиден обект, като опасен бръснач. Фактът, че този символ остава популярен и днес, е заслуга на американеца Уилям Марви, основател на компанията за Бръснарски полюси.
Самата компания се появява през 1936 г. в Минесота, но първият „бръснарски полюс“ под марката William Marvy е пуснат през 1950 г. До 2010 г. компанията е произвела 82 000 бръснарски посюса.
Компанията Уилям Марви вече се управлява от синовете на основателя. Семейният бизнес произвежда около 500 полюса годишно – не много в сравнение с 1967 г., когато производството достига 5100. Компанията е специализирана и в производството на дезинфектанти и консумативи за бръснарни и козметични салони.
БРЪСНАРСКИ ПОЛЮСИ В НАШЕ ВРЕМЕ
Съвременните бръснарски полюси се различават от техните прототипи. Някои модели са оборудвани с механизъм, който кара колоната да се върти около оста си, а цветните ивици създават оптична илюзия. Някои от тях на върха имат топка, ако свети-фризьорският салон е отворен,ако не заповядайте утре.
По някое време в САЩ се стигна до там, че „бръснарската колона“ почти престана да се счита за знак на бръснарниците: те започнаха да я поставят на фасадите на традиционните салони за красота. В резултат на това беше забранено да се прави това със закон,оставяйки знака само на бръснарите.